Kasy fiskalne a działalność sezonowa. Czy trzeba je montować?

Kasy fiskalne
Kasy fiskalne

W Polsce mamy bardzo wiele osób, które prowadzą sezonową działalność gospodarczą. Dotyczy to szczególnie turystyki, a konkretnie tych rejonów naszego kraju, gdzie działalność ma sens jedynie w okresie wakacyjnym. Na przykład nad morzem na okres wakacyjny otwiera się wiele punktów gastronomicznych, a właściciele pensjonatów dorabiają sobie do pensji wynajmując innym noclegi. Są to tak zwane działalności sezonowe. Chodzi tutaj o to, że przedsiębiorca nie prowadzi swojej działalności przez cały rok, a jedynie przez pewien okres tego roku. Bardzo często pojawia się więc pytanie czy w takim przypadku konieczne jest montowanie kasy fiskalnej czy nie trzeba tego robić. To zależy oczywiście od tego w jaki sposób będziemy korzystać z przepisów prawa podatkowego.W prawie podatkowym nie istnieją bowiem żadne zapisy mówiące cokolwiek o pojęciu działalności sezonowej. Oznacza to w praktyce tyle, że przedsiębiorca prowadzący firmę na przykład tylko przez 3 miesiące w roku musi rozliczać się ze swoich dochodów dokładnie tak samo jak przedsiębiorca, który prowadzi biznes przez cały rok. Tylko niektóre rodzaje działalności gospodarczej są z tego zwolnione, czyli kasy fiskalne nie muszą być montowane. Pierwszym krokiem powinno być więc udanie się do odpowiedniego urzędu i sprawdzenie czy forma naszej działalności sezonowej nie zwalnia nas z tego urządzenia. Jeśli nie to opieramy się na tradycyjnych przepisach.

Zgodnie z obecnie obowiązujących prawem kasy fiskalne nie muszą być instalowane wtedy, gdy roczny dochód w firmie nie przekroczył 20 tysięcy złotych. Tego właśnie się trzymamy pamiętając jednak o tym, że rozpoczynając sezonową działalność na przykład w lipcu ta kwota zwolnienia będzie niższa o miesiące w których działalności nie prowadziliśmy. Wyliczamy to proporcjonalnie do liczby miesięcy.

Jeśli przekroczymy 20 tysięcy złotych to kasa fiskalna nie musi być zainstalowana dnia kolejnego. Mamy na to 2 miesiące. Może się więc okazać, że przed upływem tego okresu zakończymy już swoją działalność sezonową i Kasy Fiskalne nie zostaną zamontowane. Otwierając ją jednak ponownie w kolejnym roku musimy od razu postarać się o kasę fiskalną.